Answer:
70 m.
Explanation:
Given,
Frequency, f = 20 HZ
speed of sound, v = 1400 m/s
wavelength of the waves = ?
we know,
v = f λ
[tex]\lambda= \dfrac{v}{f}[/tex]
[tex]\lambda= \dfrac{1400}{20}[/tex]
[tex]\lambda=70\ m[/tex]
Hence, the wavelength of the wave is equal to 70 m.