Answer:
Estimated manufacturing overhead rate= $0.50 per direct labor dollar
Explanation:
Giving the following formula:
The company allocates manufacturing overhead using a single plantwide rate with direct labor cost as the allocation base.
The estimated overhead costs for the year are $26,000.
Direct labor cost per unit:
Totes= $53
Satchels= $61
Number of units:
Totes= 520
Satchels= 400
First, we need to calculate the total direct labor cost:
Total direct labor cost= 53*520 + 61*400= $51,960
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 26,000/51,960= $0.50 per direct labor dollar