Answer:
a) Net Income = $490,700
b) Journal Entry
Debit Construction in process $175,000 Credit Deferred Tax Liability $52,500 Credit Retained earnings $122,500
Explanation:
a) PreTax income $701,000
Tax ( 701,000*30%) 210,300
Net Income =490,700
Deferred Tax Liability = 175,000*30% =52500
Retained Earnings = 175,000 *70% = 122,500