Answer:
20/3 pounds of coffee that costs $12 per pound and 40/3 pounds of coffee that costs $9 per pound are required
Step-by-step explanation:
Let x be the amount of coffee that costs $12 per pound
Cost of x amount of this type coffee = 12x
We are supposed to find How much of each should be used to produce 20 pounds of the new blend that costs $10 per pound
So, Amount of coffee required that costs $9 per pound = 20-x
Cost of (20-x) amount of this type of coffee = 9(20-x)
So, [tex]12x+9(20-x)=10(20)\\12x+180-9x=200\\3x=20\\x=\frac{20}{3}[/tex]
Amount of coffee that costs $12 per pound required is[tex]\frac{20}{3} pounds[/tex]
Amount of coffee that costs $9 per pound required = 20-x=[tex]20-\frac{20}{3}=\frac{40}{3} pounds[/tex]
Hence 20/3 pounds of coffee that costs $12 per pound and 40/3 pounds of coffee that costs $9 per pound are required