Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Roach Company expected to incur $54,000 of overhead costs in producing 6,000 units of product. The direct material cost is $20 per unit of product. The direct labor cost is $30 per unit. During January, 500 units were produced.
First, we need to calculate the unitary overhead cost:
Unitary overhead= 54,000/6,000= $9
Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead
Total cost= 500*20 + 500*30 + 500*9= $29,500