Answer:
The angle from the vertical is 48.72°
Explanation:
Given :
Length of rope [tex]l = 3.10[/tex] m
Mass of man [tex]m = 76[/tex] Kg
Mass of car [tex]M = 1520[/tex] Kg
Velocity of car [tex]v = 1.01[/tex] [tex]\frac{m}{s}[/tex]
According to conservation law,
Potential energy of man is converted to kinetic energy of car moving,
[tex]\frac{1}{2} M v^{2} = mgh[/tex]
We calculate height,
[tex]h = \frac{M v^{2} }{2mg}[/tex]
[tex]h = \frac{1520(1.01)^{2} }{2\times 75 \times 9.8}[/tex] ( ∵ [tex]g = 9.8 \frac{m}{s^{2} }[/tex] )
[tex]h = 1.05[/tex] m
This is the distance of the rope at the bottom,
So we take difference of it.
⇒ [tex]3.10 - 1.05 = 2.05[/tex]
We can calculate angle between them,
[tex]\cos \theta = \frac{2.05}{3.10} = 0.6597[/tex]
[tex]\theta =[/tex] 48.72°
Therefore, the angle from the vertical is 48.72°