Respuesta :
Answer:
10.12 [tex]m^{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given:
- 0.07 cm thick = 0.007m and it is dr (the change in radius)
As we know that, the volume of a hemispherical dome with diameter 48 m is:
- V = [tex]\frac{2}{3}[/tex] π[tex]r^{3}[/tex]
Take the derivative of V we have:
[tex]\frac{dV}{dr}[/tex] = 2Ï€[tex]r^{2}[/tex] Â
<=> dV = 2Ï€[tex]r^{2}[/tex]*dr
<=> dV = 2Ï€*[tex]48^{2}[/tex] *0.0007 = 10.12 [tex]m^{3}[/tex]
Hope it will find you well.
Answer:
the amount of paint needed = 2.53 m³
Step-by-step explanation:
First of all,
Volume of a sphere is given by;
V = 4πr³/3
We are dealing with a hemispherical dome in this problem.
So the formula of a hemispherical dome is half of volume of sphere
Thus,
Volume of hemispherical dome is;
V = (1/2) x 4πr³/3 = 2πr³/3
Now, I'll take the derivative of V of hemispherical dome with respect to r to get ;
dv/dr = 2πr²
Thus, dv = 2πr²•dr
Where;
dv is the change in volume and is the extra amount of paint needed to apply the coat.
dr is the change in radius
r is the original radius before the paint is applied
We are given that;
diameter = 48m
So, radius; r = 48/2 = 24m
also, dr = 0.07cm = 0.0007m
Thus,
dv = 2πr²•dr = 2π(24)²•0.0007 = 2.53 m³