Respuesta :
Answer:
$967.24
Explanation:
In order to determine the price of the bond we must determine its present value:
- future value = $1,000
- discount rate = 7.2% / 2 = 3.6%
- n = 10.5 years x 2 = 21 periods
- 20 cash flows of $67.50 / 2 = $33.75
- 1 final cash flow of $1,033.75
I like to use an excel spreadsheet because it generally is more exact that annuity tables, so I'll use the NPV function:
=NPV(3.6%, 33.75 ⇔ 20 times ... 1033.75) = $967.24
The current market price of the bond sis $967.24
Answer:
Explanation:
Answer:
The market price per bond is $967.24
Explanation:
Data Given;
present value = $1,000
Yield to maturity = 7.2%
number of years (t) = 10.5
semiannual (n) = 2
The present value is calculated using an excel sheet.
The manual calculation is given as
PV = Fv/(1+i/n)^nt
where i is the interest rate, t is the number of years and n is the period of interest
Subsituting into the formula, we have
PV = 1000/(1+0.072/2)^2*10.5
= 1000/1.0338
= $967.24