Respuesta :
Answer:
The speed of the Jocko and the ball move after he catches the ball is 0.75 m/s.
Explanation:
Given that,
Mass if Jocko, m = 60 kg
Mass of the ball, m' = 20 kg
Speed of the ball, v = 3 m/s
Let V is the speed of Jocko and the ball move after he catches the ball. The momentum of the system remains conserved. Using the conservation of momentum as :
[tex]m'v'=(m+m')V\\\\V=\dfrac{m'v'}{(m+m')}\\\\V=\dfrac{20\times 3}{(60+20)}\\\\V=0.75\ m/s[/tex]
So, the speed of the Jocko and the ball move after he catches the ball is 0.75 m/s.
The speed of the Jocko and the ball move after he catches the ball is 0.75 m/s.
Given that,
- Jocko the clown, whose mass is 60-Kg, stands on a skateboard.
- A 20-Kg ball is thrown at Jocko at 3m/s.
- Let us assume V be the Jocko speed.
Based on the above information, the calculation is as follows:
Here we used the conservation of momentum:
[tex]m'v' = (m + m')V\\\\V = \frac{m'v' }{m + m'} \\\\= \frac{20 \times 3}{60 + 20}[/tex]
= 0.75 m/s
Therefore we can conclude that the speed of the Jocko and the ball move after he catches the ball is 0.75 m/s.
Learn more: brainly.com/question/17127206