Answer:
$69000
Explanation:
The Gross profit that is reported by Alistair at the end of the year, will be calculated as follow;
Formula is as follow;
Total revenues – (Cost of goods sold – unadjusted credit balance manufacturing overheads account)
Followings values are given in the question;
Total revenues ($158000 + $214000) = $372000
Cost of goods sold ($144000 + $184000) = $328000
Unadjusted credit balance manufacturing overheads account = $25000
Now let’s put the values in the formula;
$372000 – ($328000 – $25000)
$372000 – $303000 = $69000