Respuesta :
Answer:
The maximum distance compressed by the spring = 0.126 m
Explanation:
k = 1600 N/m
Given,
Mass of book = 1.40 kg
Height book above the spring = 0.80 m
Let the maximum distance the spring will be compressed be x
The change in potential energy of the book = workdone in compressing the spring by a Maximum distance of x
Change in potential energy of the book moving through height 0.80 m and a distance of x is given as
= mg(0.8 + x) = 1.40 × 9.8(0.8+x)
= 13.72(0.8+x) = (10.976 + 13.72x) J
Workdone in compressing the spring by a distance of x = (1/2)(1600)(x²) = (800x²) J
10.976 + 13.72x = 800x²
800x² - 13.72x - 10.976 = 0
Solving the quadratic equation
x = 0.126 m or - 0.108 m
The answer that supports the question according to the laws of Physics = 0.126 m
The maximum distance compressed by the spring = 0.126 m
Hope this Helps!!
Complete question:
A spring of negligible mass has force constant k = 1600 N/m. (a) How far must the spring be compressed for 3.20 J of potential energy to be stored in it? (b) You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a 1.40-kg book onto it from a height of 0.800 m above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed.
Answer:
(a) 0.063 m
(b) 0.126 m
Explanation:
Given;
force constant, K = 1600 N/m
Part (a)
Elastic potential energy is given as;
U = ¹/₂Kx²
where;
x is the extension in the spring
[tex]x = \sqrt{\frac{2U}{K} } = \sqrt{\frac{2*3.2}{1600} } = 0.063 \ m[/tex]
Part (b)
given;
mass of the book, m = 1.4 kg
height above the spring from which the book was dropped, h = 0.8 m
From the principle of conservation of energy;
Gravitational potential energy = Elastic potential energy
mgH = ¹/₂Kx²
H is the total vertical distance from floor to 0.8 m = maximum distance the spring will be compressed + h
let the maximum distance = A
mg(A+h) = ¹/₂KA²
1.4 x 9.8(A + 0.8) = ¹/₂ x 1600A²
13.72 (A + 0.8) = 800A²
13.72A + 10.976 = 800A²
800A² - 13.72A - 10.976 = 0
This is a quadratic equation, and we solve using formula method, where a = 800, b = - 13.72 and c = - 10.976
A = 0.126 m