Answer:
The answer is $70
Explanation:
Here, the formula to be used is called Dividend Discount Model. It is one of the ways to determine the cost of equity.
The formula is:
Ke = D1/Po + g
Ke is the cost of Equity
D1 is the next year dividend
Po is the present value of the equity(stock)
g is the growth rate.
Ke = 10percent
D1 = $3.5
Po = ?
g = 5percent
0.1 = 3.5/Po + 0.05
Po = 3.5/(0.1-0.05)
Po = $70