Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Small Vase:
Sales price= $60
Variable costs= $35
Large Vase
Sales price= $100
Variable costs= $60
The contribution margin per unit is calculated by deducting from the selling price the unitary variable cost.
Small Vase:
Contribution margin= 60 - 35= $25
Large Vase:
Contribution margin= 100 - 60= $40