PLEASE HELP ME! I really need to pass :D
If a producer has 23,400 kcal of energy, how much energy will the 3° consumers receive?
and
If the 2° consumers have 467 kcal, how much energy did the producers have?
Thank you to any answers!

Respuesta :

a) 23.4 Kcal is the energy will the 3° consumers receive.

b) 46700 Kcal is the energy producers have.

Explanation:

The energy value is given for the trophic levels. There is a 10 % rule of energy transfer which is applicable to the producers and consumers in the energy pyramid. According to it 10 % energy is transmitted to upper level in a pyramid while 90% gets dissipated in the form of heat.

Energy of producer = 23400 kCal

energy transferred to tertiary consumer = ?

At first the energy transferred to primary consumer is calculated as:

10 % of 23400 Kcal

[tex]\frac{10}{100}[/tex] x 23400

energy transferred to primary consumer = 2340 Kcal

energy transferred to secondary consumer:

10% of primary consumer energy

[tex]\frac{10}{100}[/tex] x 2340

= 234 Kcal

energy transferred to tertiary consumer:

10% of energy of secondary consumer

[tex]\frac{10}{100}[/tex] x 234

= 23.4 Kcal

Tertiary consumer will recieve 234 Kcal of energy.

b) Energy of secondary consumer is 467 Kcal

energy of producers =?

energy of producer was 100 times the energy of secondary consumer

467 x 100

= 46700 Kcal.

ACCESS MORE
EDU ACCESS