One electron collides elastically with a second electron initially at rest. After the collision, the radii of their trajectories are 0.00 cm and 2.30 cm. The trajectories are perpendicular to a uniform magnetic field of magnitude 0.0370 T. Determine the energy (in keV) of the incident electron.

Respuesta :

Answer:

63.750KeV

Explanation:

We are given that

Initial velocity of second electron,[tex]u_2=0[/tex]

Radius,[tex]r_1=0[/tex]

[tex]r_2=2.3 cm=\frac{2.3}{100}=0.023 m[/tex]

1 m=100 cm

Magnetic field,B=0.0370 T

We have to determine the energy of the incident electron.

Mass of electron,[tex]m=9.1\times 10^{-31} kg[/tex]

Charge on an electron,[tex]q=-1.6\times 10^{-19} C[/tex]

Velocity,[tex]v=\frac{Bqr}{m}[/tex]

Using the formula

Speed of electron,[tex]v_1=\frac{Bqr_1}{m}=\frac{0.0370\times 1.6\times 10^{-19}\times 0}{9.1\times 10^{-31}}=0[/tex]

Speed of second electron,[tex]v_2=\frac{0.0370\times 1.6\times 10^{-19}\times 0.023}{9.1\times 10^{-31}}[/tex]

[tex]v_2=1.5\times 10^8 m/s[/tex]

Kinetic energy of incident electron=[tex]\frac{1}{2}mv^2_1+\frac{1}{2}mv^2_2[/tex]

Kinetic energy of incident electron=[tex]0+\frac{1}{2}(9.1\times 10^{-31})(1.5\times 10^8)^2=1.02\times 10^{-14} J[/tex]

Kinetic energy of incident electron=[tex]\frac{1.02\times 10^{-14}}{1.6\times 10^{-19}}=63750eV=\frac{63750}{1000}=63.750KeV[/tex]

1KeV=1000eV

ACCESS MORE
EDU ACCESS