A tank contains 1000 L of pure water. Brine that contains 0.05 kg of salt per liter of water enters the tank at a rate of 5 L/min. Brine that contains 0.04 kg of salt per liter of water enters the tank at a rate of 10 L/min. The solution is kept thoroughly mixed and drains from the tank at a rate of 15 L/min.
(a) How much salt is in the tank after tminutes?(b) How much salt is in the tank after 60 minutes? (Round theanswer to one decimal place.)

Respuesta :

Answer:

(a) After time (t), the amount of salt in the tank is s(t) = 130 − 130e ∧−3t/200 / 3

(b) After 60 minutes, the salt in the tank is s(60) ≈ 25.7153

Step-by-step explanation:

To start with,

Let s(t) = amount of salt in kg of salt at time t.

Then we have:

dt/ds =  (rate of salt into tank) − (rate of salt out of tank)

= (0.05 kg/L · 5 L/min) + (0.04 kg/L · 10 L/min) − ( s kg/ 1000 L x 15 L/min)

= 0.25 kg/min + 0.4 kg/min − 15s / 1000 kg/min

So we get the differential equation

dt/ds = 0.65 − 15s / 1000

= 65 / 100 − 15s / 1000

dt/ds = 130 - 3s / 200

We separate s and t to get

1 / 130 - 3s ds = 1 / 200 dt

Then we Integrate,

Thus we have

∫1 / 130 - 3s ds = ∫1 / 200 dt

- 1/3  · ln |130 − 3s| =1 / 200 t + C1

ln |130 − 3s| = - 3 /200 t + C2

|130 − 3s| = e− ³⁺²⁰⁰ ∧ t+C2

|130 − 3s| = C3e − ∧3t/200

130 − 3s = C4e  ∧−3t/200

−3s = −130 + C4e  ∧−3t/200

s = 130 - C4e ∧−3t/200 / 3

Since we begin with pure water, we have s(0) = 0. Substituting,

0 = 130 − C4e  ∧−3·0/200 / 3

0 = 130 − C4

C4 = 130

So our function is

s(t) = 130 − 130e ∧−3t/200 / 3

After one hour (60 min), we have

s(60) = 130 − 130e ∧−3·60/200 / 3

s(60) ≈ 25.7153

Thus, after one hour there is about 25.72 kg of salt in the tank.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico