Answer:
$94
Explanation:
The computation of the cost of the ending inventory using the FIFO method is shown below:
But before that first we have to determine the ending inventory units which is
= 7 units from A to G + 5 units from H to L + 6 units from M to R
= 18 units
And, 6 units are sold
So, the ending inventory units is 12 units
Now the ending inventory is
From last to beginning
= 6 units × $8.50 + 5 units × $7.50 + 1 units × $5.50
= $51 + $37.5 + 5.50
= $94
This is the answer but the same is not provided in the given options