oofsucc
contestada

The volume of the oblique cylinder is 5,588 mm3.

An oblique cylinder has a volume of 5,588 millimeters cubed. The radius is 11 millimeters and the height is h.

If the radius is 11 mm, what is the height? Round the answer to the nearest tenth of a millimeter.

3.8 mm
3.8 mm3
14.7 mm
14.7 mm3

Respuesta :

14.7 mm is the height.

Use the volume equation for a cylinder which is
volume=(PI/4)*(diameter^2)*(height)

And you have volume, and diameter (which is just radius times 2) so solve for height.

5588=(PI/4)*(22^2)*Height

Height = 14.7 mm

The height of the cylinder if the radius is 11mm and the volume is 5588mm^3 is 14.7mm

Volume of a cylinder

The formula for calculating the volume of a cylinder is expressed as:

[tex]V =\pi r^2h[/tex]

  • r is the radius
  • h is the height

Given

V = 5,588 mm^3

r = 11m

Require

height

Substitute

5588 = 3.14(11)²h
5588 = 379.94h

h = 5588/379.94

h = 14.7mm

Hence the height of the cylinder if the radius is 11mm and the volume is 5588mm^3 is 14.7mm

Learn more on volume of cylinder here: https://brainly.com/question/9554871

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico