The number of calories in a serving of oatmeal is proportional to the size of the serving. Suppose there are 160 calories in a 40 gram of serving. Write an equation that models the relationship between the number of calories "c" and the size "s" of a serving of oatmeal.

Respuesta :

Answer:

s=4c

constant of proportionality, k=4

Step-by-step explanation:

Given that calories served is proportional to size of serving.

#We determine the proportionality constant, k:

[tex]y=kx[/tex]

Where k is the factor of proportionality and x and y the quantities:

[tex]\therefore 40s=160c\\\\s=4c\\\\\frac{s}{c}=k=4[/tex]

The constant of proportionality is k=4 and the relationship equation is given as s=4c

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico