contestada

5. A construction worker on a high-rise building is on a platform suspended between two cables as illustrated below. The construction worker weighs 850 N, the plank weighs 450 N, and the tension in the left cable is 550 N.

Respuesta :

Answer:

a) Tc = 750 [N]  ;b) See the explanation below.

Explanation:

To solve this problem, we first need a graphical explanation of this, as well as knowing the corresponding questions. Therefore, a search was carried out in google, in the attached image we will find a graphical description of the problem.

b)

The solution of this type of problem corresponds to the use of Newton's third law, applying static which tells us that the sum of the forces in a system in equilibrium without movement must be equal to zero.

a)

In this way we can find by means of a sum of forces on the y axis equal to zero:

- 850 - 450 + 550 + Tc = 0

Tc = 750 [N]

Ver imagen rafaleo84
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico