contestada

A wire that is 1.50 m long and carrying a current of 10.0 A is at right angles to a uniform magnetic field. The force acting on the wire is 0.70 N. What is the strength of the magnetic field?

Respuesta :

Answer:

0.047 T

Explanation:

When a current-carrying wire is placed in a region with a magnetic field, the wire experiences a force, given by the equation

[tex]F=ILB sin \theta[/tex]

where

I is the current in the wire

L is the length of the wire

B is the strength of the magnetic field

[tex]\theta[/tex] is the angle between the direction of B and I

In this problem:

L = 1.50 m is the length of the wire

I = 10.0 A is the current in the wire

F = 0.70 N is the force exerted on the wire

[tex]\theta=90^{\circ}[/tex] since the current is at right angle with the field

Solving for B, we find the strength of the magnetic field:

[tex]B=\frac{F}{IL sin \theta}=\frac{0.70}{(10.0)(1.50)(sin 90^{\circ})}=0.047 T[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS