rashakanaan555 rashakanaan555
  • 30-03-2020
  • Mathematics
contestada

boxes of granola sale at a price of 2 for$4:50. there are 12 ounces of granola in each box. what is the unit price in dollars per pound?

Relax

Respuesta :

joellamm joellamm
  • 09-04-2020

$3 PER POUND

$4.50/24=.1875 PER OUNCE

16 OUNCES X.1875=$3

Answer Link

Otras preguntas

what is fourty eight percent of one hundred ninety nine
american flag stands for tolerance summary what ideas are expressed both in the editorial and the court opinion? which do you find more convincing? why?
what is 406,823 rounded to the nearest ten thousand
in which instance would it be best to include images and descriptive captions
a nation in which loess would likely be found today is
Simplify the expression. 2/x + 5/2
to earn as much interest as possible, you should open a savings account that earns _______ interest and has the ______ interest rate.a: compound; lowestb: compo
Two lines interest in at most one point true or false?
The egyptian form of writing was called hieroglyphics, while the sumerian form was called a. calligraphy. b. cuneiform. c. nyctography. d. quipu.
How did trade affect Sumerian society