Respuesta :

Answer: 3378.4mL

Explanation:

density of Gasoline = 0.74g/mL.

Volume of gasoline in milliliter = ?

mass of gasoline = 2.5kg

(Since density is in grams per millilitre, convert mass in kilograms to grams)

If 1kg = 1000grams

2.5kg = 2.5 x 1000 = 2500grams

Recall that density is obtained by dividing the mass of a substance by its volume

i.e Density = Mass / Volume

0.74g/mL = 2500grams/Volume

Volume = (2500 grams / 0.74g/mL)

Volume = 3378.4mL

Thus, the volume of gasoline is 3378.4mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS