Molly invested $25,000 in an account that pays 3% annual simple interest. Molly will not make any
additional deposits or withdrawals. How much interest will Molly earn on her investment at the end
of 4 years?

Respuesta :

Answer:

$28000

Step-by-step explanation:

  • 25000(0.03)
  • =750
  • 750(4 years)
  • =3000
  • 3000+25000
  • =28000

Please mark me brainliest, It would help (✿◠‿◠)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico