Respuesta :

Answer:9:00 pm

Step-by-step explanation:

Start time: 7:20pm

Duration of movie: 1 hour 40minutes

End time= 7:20 + 1:40

= 8:60 = 9:00pm

60 minutes make 1 hour.

Answer:

the movie will end at 9 btw thanks for helping me out i really appereciate it this is a little gift in return for helping me

ACCESS MORE
EDU ACCESS