Respuesta :
Dave will have $12,728 after 15 years, if he has $8000 to invest for 15 years. He finds a bank that offers an interest rate of 3.1% compounded monthly.
Step-by-step explanation:
The given is,
Investment = $ 8000
No. of years = 15 years
Interest rate, i = 3.1 %
( compounded monthly )
Step:1
For for calculating future value with compound interest monthly,
[tex]A = P (1 +\frac{r}{n})^{nt}[/tex].................(1)
Where,
A = Future amount
P = Initial investment
r = Rate of interest
n = Number of compounding in a year
t = Time period
Step:2
From given values,
P = $8000
r = 3.1%
t = 15 years
n = 12 ( for monthly)
Equation (1) becomes,
[tex]A = 8000( 1+\frac{0.031}{12} )^{(12)(15)}[/tex]
[tex]= 8000 (1+0.002583)^{180}[/tex]
[tex]= 8000(1.002583)^{180}[/tex]
[tex]= 8000(1.591059)[/tex]
[tex]=12728.48[/tex]
A = $ 12728.48
Result:
Dave will have $12,728 after 15 years, if he has $8000 to invest for 15 years. He finds a bank that offers an interest rate of 3.1% compounded monthly.