plz help me I will mark you brainlest plz show work
Damon buys lumber worth $562. He gets a 20% contractor’s discount. The sales tax is 6%. His credit card gives him 2% off. How much does he pay?

Respuesta :

Answer:

466.48 dollars

Step-by-step explanation:

So

  1. 562(0.20)-562 = 449. 60 dollars after the discount.
  2. Now for sales tax 449.60(0.06) + 449.60= 476.576 round equal 476.58
  3. 476.58(0.02) - 476.58=
  4. 476.58- 10 = 466.58
ACCESS MORE
EDU ACCESS