Respuesta :

Answer:

12V

Explanation:

Given parameters:

Resistance  = 12ohms

Heat released = 144J

Time taken = 12s

Unknown:

Voltage at the ends of the conductors = ?

Solution:

To solve this problem, we must first determine the power expended by the circuit.

Power is the rate at which work is done;

                P  = [tex]\frac{work done }{time}[/tex]

                    = [tex]\frac{144}{12}[/tex]

                    = 12W

Electrical power is given as;

             P  = IV  = [tex]\frac{V^{2} }{R}[/tex]

            Since V is the unknown, we  solve for it;

          12  = [tex]\frac{V^{2} }{12}[/tex]

           V  = 12V

ACCESS MORE
EDU ACCESS