contestada

A cuboid with a density of 9.86cm3 and measurements of 10cm length 5cm width ad 3cmheight what is the mass in kg​

Respuesta :

Answer:

Mass= 1.479 KG

Step-by-step explanation:

Density of the cuboid [tex]= 9.86 cm^3[/tex]

Length= 10 cm

Width= 5 cm

Height=3 cm

Volume of the Cuboid is:

            Length*Width*Height

Volume:

          [tex]= 10*5*3\\\\ = 150 cm^3[/tex]

[tex]Density = Mass(gm)/Volume(cm^3)[/tex]

[tex]9.86= Mass/150\\\\Mass(gm)=9.86*150[/tex]

Mass=1479 grams

Or, Mass=1479/1000= 1.479 KG

ACCESS MORE
EDU ACCESS