Respuesta :

Answer:

[tex]t=54.8571428571km[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]4(t+3)+10(t+3)----> 4t+12+10t+30\\\\810km= 14t+42\\768km=14t\\t= 54.8571428571km[/tex]

Hope This Helps!!!!

Answer:

45 km/h

Step-by-step explanation:

4(t+3) = 4t + 12

10(t+3) = 10t + 30

(4t + 12) (10t + 30) = 40t² + 240t + 360 = 810

4t² + 24t - 45 = 0

(2t - 3) (2t +15) = 0

t = 3/2 or t = - 15/2

Speed: 10(t+3) = 45 or -75

speed is positive: speed = 45 km/h

ACCESS MORE
EDU ACCESS