A water rocket is projected vertically upward from the ground. Its a height(h) m above the ground after t seconds is given by h=20-5(t-2)^2. When will the rocket reach the ground?
MARKING THE BRAINLIEST

Respuesta :

The rocket will reach the ground after 4 seconds

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Find the time when the water rocket reaches the ground.

When the water rocket reaches the ground, the height, h will be zero.

⇒ h = 20 - 5(t - 2)²

⇒ 0 = 20 - 5(t - 2)²

⇒ 5 (t - 2)² = 20

⇒ (t - 2)² = 4

⇒ t - 2 = √4 = 2

∴ t = 2 + 2 = 4 seconds

ACCESS MORE
EDU ACCESS