Answer:
1.66×10^-15 mole
Explanation:
6.02×10^23 atoms gives 1 mole
1.0×10^9 atoms gives X mole
X= 1.0×10^9/6.02×10^23
X= 1.66×10^-15 mole.
The number of moles in 1.0 x 10^9 atoms would be 1.66 x [tex]10^-^1^5[/tex] moles
According to Avogadro, 1 mole of a substance contains 6.022 x 10^23 atoms.
Hence, the number of moles that would be present in 1.0 x 10^9 would be:
1 x 1.0 x 10^9/6.022 x 10^23
= 1.66 x [tex]10^-^1^5[/tex] moles
More on Avogadro's number can be found here: https://brainly.com/question/1445383?referrer=searchResults