contestada

You need to prepare a sample containing 0.20 g of CuSo from a solution that is 10% Cuso, by mass. What mass of
solution do you need?

Respuesta :

Neetoo

Answer:

Mass of solution = 2 g

Explanation:

Given data:

Mass of CuSO₄ = 0.20 g

Percent by mass = 10%

Mass of solution needed = ?

Solution:

Formula:

Percent by mass = mass of solute / mass of solution × 100

Now we will put the values.

10 = 0.20 g/ mass of solution × 100

10/ 100 = 0.20 g/ mass of solution

0.1 = 0.20 g/ mass of solution

Mass of solution =  0.20 g/ 0.1

Mass of solution = 2 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico