Respuesta :

Answer:

8.82 Liters

Explanation:

Temp = 22°C = 295K

Press = 104.5 KPa = 104.5(0.00987) Atm = 1.03 Atm

moles = 0.376 mole F₂

PV = nRT => V = nRT/P = (0.376 mol)(0.08206 L·atm/mol·K)(295K)/(1.03Atm) = 8.82 Liters

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico