The lamont earned $45.235 for doing odd jobs last summer, If the 12% interest compounded annually, after 7 years there is $100.00 in the account.
Step-by-step explanation:
The given is,
Future value, F = $ 100.00
Interest, i = 12%
( compounded annually )
Period, i = 7 years
Step:1
Formula for Present value with compound ed annually,
[tex]F=P(1+i)^{n}[/tex] ...........................(1)
Substitute the known values in equation (1),
[tex]100=P(1+0.12)^{7}[/tex] ( ∵ [tex]i=\frac{12}{100}=0.12[/tex] )
[tex]100=P(1.12)^{7}[/tex]
[tex]100=P(2.215)[/tex]
Take p into the left side to find the present value,
[tex]P=\frac{100}{2.215}[/tex]
[tex]=45.2349[/tex]
≅ 45.25
P = $ 45.25
Result:
The lamont earned $45.235 for doing odd jobs last summer, If the 12% interest compounded annually, after 7 years there is $100.00 in the account.