Respuesta :

Answer:

D, B, F

Step-by-step explanation:

$2 each pound

x= pounds

y= total cost

1 pound= $2

the $2 : constant  

the number of pounds: variable

the equation is y=2x

1 pound: $2

2 pounds: $4

4 pounds: $8

5 pounds: $10

these also could be written as coordinates

the coordinates are  (1,2),(2,4),(4,8),(5,10)

Answer:

B, D, F

Step-by-step explanation:

Cost = 2 × no. of apples

y = 2x

ACCESS MORE
EDU ACCESS