A young sumo wrestler decided to go on a diet to gain weight rapidly. He gained weight at a rate of 5.5kg a month. After 11 months he weighed 140kg. Let W represent the sumo wrestlers weight in kg after t months

Respuesta :

Answer:

[tex]W(t)=5.5t+79.5[/tex].

Step-by-step explanation:

Please consider the complete question.

A young sumo wrestler decided to go on a special high-protein diet to gain weight rapidly. He gained weight at a rate of 5.5 kilograms per month. After 11 months, he weighed 140 kilograms. Let W(t) denote the sumo wrestler's weight W(measured in kilograms) as a function of time t (measured in months).  

Since wrestler gained weight at a rate of 5.5 kilograms per month, so slope of line be 5.5.

Now, we will use point-slope form of equation as:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex], where,

m = Slope

[tex](x_1,y_1)[/tex] = Given point on the line.

Upon substituting coordinates of point (11,140) in above formula, we will get:

[tex]y-140=5.5(x-11)[/tex]

[tex]y-140=5.5x-60.5[/tex]

[tex]y-140+140=5.5x-60.5+140[/tex]

[tex]y=5.5x+79.5[/tex]

Therefore, our required function would be [tex]W(t)=5.5t+79.5[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS