During his last 5 jobs, an electrician used the following amounts of cable:

12.995 m
7.505 m
10.08 m
6.95 m
9.75 m
By rounding each amount to 1 decimal place, what was the total amount of cable used?

Respuesta :

The total amount of cable used is 47.4m

Explanation:

Given:

Amounts of cable used that has to be rounded off to 1 decimal place:

12.995 m  ≈ 13.0 m

7.505 m  ≈ 7.5m

10.08 m  ≈ 10.1 m

6.95 m  ≈ 7.0 m

9.75 m ≈ 9.8 m

Total amount of cable used = 13m + 7.5m + 10.1m + 7m + 9.8m

                                              = 47.4m

Therefore, total amount of cable used is 47.4m

ACCESS MORE
EDU ACCESS