The percentage of reduction is 17%
Explanation:
Original price = $21
Reduced price = $17.43
Percentage of reduction = ?
Difference in price = $21 - $17.43
= $3.57
Percentage of reduction = [tex]\frac{difference}{original} X 100[/tex]
[tex]= \frac{3.57}{21} X 100\\\\= 17[/tex]
Therefore, percentage of reduction is 17%