A coach buys a uniform and a basketball for each of the 15 players on the team. Each basketball costs $9.40. The coach spends a total of $420 for uniforms and basketballs. Write an equation that models the situation with u, the cost of one uniform

Respuesta :

Answer:

The equation would be 15 x (9.40 + ?) = 420

To find the answer we must first multiply 15 and 9.40. 9.40 times 15 is 141. That means the coach spent $141 for basketballs. Now we subtract 420 by 141. The answer to that is 279. This means that coach spent $279 total for the uniforms. I hope this helps!

Please mark me brainliest if it did! Have a nice day!

Answer:

Step-by-step explanation:

Can u give me thanks I need it so I can get 50 points plz and thank u

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico