Answer:8 years
Step-by-step explanation:
Given
Old water heater cost [tex]\$ 685[/tex] per year
New Heater cost [tex]\$ 1875[/tex] and save 33.87%
So New heater cost Annually [tex]=685\times (1-.3387)[/tex]
New heater cost[tex]=\$ 452.99[/tex]
Saving per year [tex]=\$ 232[/tex]
So it will pay for itself after [tex]=\frac{1875}{232}=8.018\approx 8\ years[/tex]