After mixing two types of candies, the price became $3.40 per lb. The quantity of the first type of candy was 5/12 of the quantity of the second type. If the price of the first type of candy is $4.60 per lb, what is the price per pound of the second type of the candy?

Respuesta :

Answer:

$2.90

Step-by-step explanation:

The quantity of the 1st type of candy be x lb and that of the second type − y lb with the price of $ p/lb.

Then, x=5y/12 or y=2.4x.

The "total price" equation will be: 4.6x + 2.4xp = 3.4(x+2.4x).  

Solving for p, we get p = $2.90.

Answer:

$2.90

Step-by-step explanation:

Given:

price of candy after mixing 2 candies = 3.40 dollars per pound.

quantity of first type of candy = 5/12 quantity of second type

price of second type of candy (B) = 4.60 dollars per pound

To Find:

 The price per pound of the second type of candy(P)  

Solution:

The question is based on mixtures.

Let P be the price of second  type of candy (B)

Let  first candy is A second type of candy is B

Quantity of candy A = 5x    quantity of candy B = 12x

We need to calculate the weighted average of the price of candies.

price of mixture(quantity of mixture)  = quantity of A (price of A ) + quantity of B (price of B)    

3.40(17x) = 12x (P) +5x (4.60)

P = 2.9 dollars per pound

The price per pound of second type of candy is 2.9 dollars.

ACCESS MORE
EDU ACCESS