Respuesta :

Answer: 3.00 molecules

Explanation:

Given that:

Mass of CO2 = 132.03 grams

Number of molecules of CO2 = ?

Molar mass of CO2 = ?

For the molar mass of CO2: Atomic mass of Carbon = 12; Oxygen = 16

= 12 + (16 x 2)

= 12 + 32 = 44g/mol

Apply the formula:

number of molecules = (mass in grams/molar mass)

N = (132.03 grams/44g/mol)

N = 3.00 molecules

Thus, there are 3.00 molecules of CO2 in 132.03 grams of CO2.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico