Respuesta :
Answer: 240 mL
Explanation:
(20 kPa)(300 mL) = (25 kPa)V2
V2 = 240 mL
Or my way which was
300 mL / 25 kPa =12
12(5)=60
300-60=240mL
Taking into account the Boyle's law, the volume of the gas when it is compressed to a pressure of 25.0 kPa is 240 mL.
Boyle's law
The gas laws are a set of chemical and physical laws that allow us to determine the behavior of gases in a closed system. The parameters evaluated in these laws are pressure, volume, temperature, and moles.
Boyle's law is one of the gas laws that states that the volume occupied by a given mass of gas at constant temperature is inversely proportional to the pressure.
Boyle's law is expressed mathematically as:
Pressure*Volume=constant
or P×V=k
Now it is possible to assume that you have a certain volume of gas V1 which is at a pressure P1 at the beginning of the experiment. If you vary the volume of gas to a new value V2, then the pressure will change to P2, and the following will be true:
P1×V1=P2×V2
Volume of the gas
In this case, you know:
- P1= 20 kPa
- V1= 300 mL
- P2= 25 kPa
- V2= ?
Replacing in Boyle's law:
20 kPa× 300 mL= 25 kPa× V2
Solving:
(20 kPa× 300 mL)÷ 25 kPa= V2
240 mL=V2
Finally, the volume of the gas when it is compressed to a pressure of 25.0 kPa is 240 mL.
Learn more about Boyle's law:
https://brainly.com/question/4147359