Seudónimo Seudónimo
  • 28-03-2020
  • Mathematics
contestada

Write each rate as a unit rate.

8 tomatoes for $2 ​

Respuesta :

saintwood1960 saintwood1960
  • 28-03-2020

If 8 tomatoes is sold as $2 .then the unit rate is : 2 / 8 =

0.25.

You can multiply 0.25 X 8 to get the exact $2 amount sold for the 8 tomatoes. Which means each tomato is sold as 0.25 cents

Answer Link
gravesintherut gravesintherut
  • 29-03-2020

Answer: 2

Step-by-step explanation: 2 to 8 is 4 multiplied by 4 is 16 ÷ 8 tomatoes= 2

Answer Link

Otras preguntas

find four different numbers in order from least to greatest that lie between -4.5 and -3.5
What does the phrase, "Who With A Single Thwart Blow Cleft Asunder A Brace of Hulking Blustering Giants" mean?
Which type of poem is most likely to deal with a theme from nature?
Describe how you would apply for a mortgage.
Which is not a trade-off for students who spend a semester abroad? seeing friends from home daily eating all of their favorite foods experiencing the culture of
What should you adjust to make your hard hat fit properly? A. The brim B. The collar C. The shell D. The suspension system
find the width of a rectangle with a perimeter of 90 and a length of 15
how much of each ingredient would you need to make an identical recipe that served 36 people
What is 0.258 rounded to the nearest whole number
In an essay of 400 words, summarize the responsibilities of the three branches of the United States government and the system of checks and balances. What is th