Answer:
Step-by-step explanation:
Let y represent the distance travelled downwind by the bird from its nest.
Distance = speed × time
A bird leaves its nest and travels 18 miles per hour downwind for 2 hours. Distance covered in travelling downwind is
2 × 18 = 36 miles
On the return trip, the bird travels 3 miles per hour slower and has 5 miles left after 3 hours. It means that the speed at which the bird travelled is 18 - 3 = 15 mph. Also, the distance covered in 3 hours is 36 - 5 = 31 miles. Therefore,
a) distance of the entire trip is
36 + 36 = 72 miles
b) time spent in travelling downwind from its nest is 2 hours
Time for the return part is
3 hours + 5/15 = 3 + 1/3 × 60 minutes
= 3 hours 20 minutes
Total time for the trip is
2 hours + 3 hours 20 minutes
= 5 hours 20 minutes 0 seconds