Answer:
$1,213,928
Explanation:
The calculation is given below:
Data provided in the question
Acquisition cost of an asset = $6,100,000
Sale value of an asset at the end of the project = $1,300,000
Tax rate = 35%
Therefore the after tax salvage value of the asset is
= $1,300,000 - ($1,300,000 - $6,100,000 × (11.52% + 5.76%)) × 35%
= $1,300,000 - $86,072
= $1,213,928
Refer to the MACRS table for the depreciation rate i.e 11.52% and 5.76%re