a 0.400-kg mass is attached to a spring and set into simple harmonic motion. if its period is 1.7 seconds, what is the spring constant?

Respuesta :

Answer:

The spring constant is 5.46N/m.

Explanation:

The period [tex]T[/tex] of the mass in SHM is related to the spring constant [tex]k[/tex] by the equation

[tex]T = 2\pi \sqrt{\dfrac{m}{k} },[/tex]

using this we solve for [tex]k[/tex] to get:

[tex]k = \dfrac{4\pi ^2m}{T^2}.[/tex]

For our case we put in [tex]m = 0.400kg[/tex] and [tex]T = 1.7s[/tex]:

[tex]k = \dfrac{4\pi ^2(0.400kg)}{(1.7s)^2}.[/tex]

[tex]\boxed{k = 5.46N/m}[/tex]

which is our spring constant.

ACCESS MORE
EDU ACCESS