Respuesta :
Answer:
0.442m
Step-by-step explanation:
see attachment for the figure.
We know the formula :
sinθ = Perpendicular/Hypotenuse
From figure 1: when angle is 60°
perpendicular = 'h' and Hypotenuse=6m
by putting in the formula
sin 60°= h/6 (rearranging for h)
h=6 sin60°
h= 5.196m
From figure 2: when angle is 70°
perpendicular = 'h' and Hypotenuse=6m
by putting in the formula
sin 70°= h/6 (rearranging for h)
h=6 sin70°
h= 5.638m
therefore, h= 5.638-5.196=> 0.442m
the ladder will reach 0.442m much higher at the 70° angle

Answer:
The ladder will reach higher by 0.442m if it was later placed on the wall at a 70 degree angle of elevation after placing it on a 60 degree angle.
Step-by-step explanation
Please kindly see the attached for explanation.



