Respuesta :
Answer:
The IRR for:
Opportunity A: 6.92%
Opportunity B: 3.80%
Explanation:
We have the IRR is the discount rate that brings the total cash flows of the project to zero.
Denote IRR of project A and project B as xa and xb
For project A:
2,500 + 3,500/(1+xa) + -6,600/(1+xa)^2 = 0 <=> 1 + xa = 1.0692 <=> xa = 6.92%.
For project B:
1,800 + 1,600/(1+xb) + -3,600/(1+xb)^2 = 0 <=> 1 + xb = 1.0380 <=> xb = 3.80%.
So, The IRR for Opportunity A: 6.92% ; Opportunity B: 3.80%.
Answer:
Explanation:
When we are talking about the Internal Rate of Return, It is a way of evaluating an investment’s rate of return. The term internal mean that the fact that the calculation does not involve external factors, such as inflation, the risk-free rate, the cost of capital or a variety of financial risks.
kindly check the diagram in the attached image to see the step by step solution to question A and B.
